Здобувач повинен здобути теоретичні знання, уміння, навички та компетентності, визначені стандартом вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня за відповідною спеціальністю, провести власне наукове дослідження, оформлене у вигляді дисертації, та опублікувати основні його наукові результати.
Дисертацію подають до захисту у вигляді спеціально підготовленого рукопису. Наукові результати дисертації повинні бути розміщені не менше ніж у трьох наукових публікаціях здобувача.
З метою надання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації проводять публічну презентацію здобувача наукових результатів дисертації та її обговорення на засіданні структурного підрозділу закладу, що реалізує відповідну освітньо-наукову програму та/або здійснює підготовку здобувача.
За умови отримання позитивного висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації здобувач має право звернутися до вченої ради закладу, у якому він виконав освітньо-наукову програму, з письмовою заявою про утворення разової ради. У заяві він засвідчує, що дисертація виконана ним самостійно з дотриманням академічної доброчесності, підтверджує, що подано до захисту остаточний текст дисертації, та зазначає мову захисту дисертації.
Вчена рада не пізніше двох місяців з дня отримання заяви здобувача утворює разову раду у складі п’яти осіб — голови разової ради, двох рецензентів та двох офіційних опонентів.
За результатами вивчення дисертації та наукових публікацій здобувача, зарахованих за темою дисертації, протягом 45 календарних днів від дня оприлюднення інформації про утворення разової ради кожен рецензент подає разовій раді рецензію, а кожен офіційний опонент — відгук, у яких зазначають результати власної оцінки наукового рівня дисертації та наукових публікацій здобувача.
Протягом трьох робочих днів від дня надходження до разової ради останньої рецензії (відгуку) разова рада призначає дату, час і місце проведення публічного захисту дисертації. Дата проведення публічного захисту дисертації призначається не раніше ніж через два тижні та не пізніше ніж через чотири тижні від дня надходження до разової ради останньої рецензії (відгуку).
Публічний захист дисертації проводять на засіданні разової ради.
Кожен член разової ради відкрито висловлює свою позицію за присудження або за відмову у присудженні ступеня доктора філософії. Рада ухвалює рішення шляхом відкритого голосування. За результатами голосування оформлюють рішення разової ради про присудження (відмову у присудженні) ступеня доктора філософії за формою.