Каразінський особливий: доторкнись до науки в «ЛандауЦентрі»
01 червня 2016 року Автор: Вікторія Бондаренко
«ЛандауЦентр» залучає до експериментів, викликає бажання краще вчитися, розвиває фантазію, налаштовує соціальні і психологічні зв’язки, формує цінності і позицію у світі
«ЛандауЦентр» — науково-демонстраційний освітній осередок, що відкрився у Каразінському університеті менше двох років тому, проте вже став популярним не лише серед харків’ян, сюди приїжджають на екскурсії з інших міст. З’явившись як перший виставковий майданчик інтерактивної науки у Харкові, він досі лишається єдиним приуніверситетським центром інтелектуального дозвілля в Україні.
Щомісячні виставки, присвячені різноманітним наукам — фізиці, математиці, біології, механіці, інформатиці, — так починалася історія «ЛандауЦентру». Захоплені дітлахи, здивовані школярі, вражені студенти і зацікавлені батьки заполоняли приміщення центру кожні вихідні. Величезний інтерес і резонанс, який викликала діяльність центру, посприяв розширенню території, збільшенню кількості експонатів і переходу на графік роботи і в будні.
Оновлений «ЛандауЦентр» — це постійна виставка, що включає унікальні експонати, створені ученими університету, а також щотижня нова експозиція, присвячена певній тематиці. Тут кожен знайде щось своє: активні діти випробовують повітряну гармату і керують вітрильником, відкриваючи закони фізики, а більш посидючі — замислюються над створенням звуків, граючи на фортепіано, в якому можна «бачити музику». Своїми спогадами ділиться директор центру Вікторія Круглова: «Спостерігала картину: хлопчик сидів по кілька хвилин то на великому стільці, то на маленькому, а потім розповів, що задавався питанням „я великий чи маленький?“. Ще один випадок: під час „археологічних розкопок“ школяр викопав кісточку і почав уявляти баталії динозаврів, а інший, знайшовши глиняну чашечку, розповів цілу історію про родину, що жила в давнину і користувалася цим посудом. Тобто ми вкладаємо в свою справу одні значення, а діти розширюють їх, відкриваючи нові сенси».
Зараз у центрі є розділи, присвячені різноманітним наукам — фізиці, анатомії, оптиці, математиці тощо, проте найбільше враження справляє соціальний куточок, де можна приміряти окуляри, щоб побачити світ, яким його сприймають люди з проблемами зору, а також спробувати подолати перешкоди і виконати певні завдання в інвалідному візку. Так діти розуміють, наскільки це складно, з’являється інакше ставлення, виховується милосердя.
«ЛандауЦентр» виходить за рамки популяризації науки і навчання, він не лише залучає до експериментів, спонукає робити відкриття, викликає бажання краще вчитися, а й розвиває фантазію, налаштовує соціальні і психологічні зв’язки, формує цінності і позицію у світі, виховує і прищеплює любов. Це простір для всіх — кожен знайде тут для себе щось своє, це новий формат просвітництва в університеті.
Приходь до «ЛандауЦентру», доторкнись до науки! Каразінський запрошує!