Дотягнись до зірок в астрономічній обсерваторії: університет запрошує
20 грудня 2015 року Автор: Вікторія Бондаренко
Сучасна обсерваторія — провідна астрономічна установа України, де проводяться дослідження Сонця, планет, супутників, астероїдів, комет і зірок. З’явилася вона далекого 1808 року, і досі є одним з небагатьох приуніверситетських закладів, похвалитися яким може не кожен класичний університет. За цей час каразінські учені здійснили багато наукових відкриттів — від пояснення, чому ми бачимо небо блакитним, до створення атласу зворотнього боку Місяця, такого вкрай необхідного в еру підкорення космосу. Імена каразінців носять понад 30 об’єктів Сонячної системи, є навіть астероїд «Харківунівер», відкритий американським астрономом.
«Наукові розвідки сучасників вражають не менше: виявлення досі невідомого виду хмар на Марсі, створення найповнішого й одного з найбільш точних каталогів положень і власних рухів зірок, вимірювання відхилень траєкторії планет тощо», — говорить директор обсерваторії Вадим Кайдаш. Про все це, що значно полегшує подальше освоєння космосу, розповідають й астрономи під час екскурсій. Завітавши до обсерваторії, можна також звірити час за сонячним годинником, у музеї астрономії побачити, якими були перші телескопи, і переглянути колекцію метеоритів, яка, з-поміж іншого, є однією з найбільших у Східній Європі. «Дотягнутись до зірок» допоможуть телескопи, в які можна подивитися також і на сонячне чи місячне затемнення безпосередньо у місті або на спостережній станції у Чугуєві. До речі, там знаходиться когерентно-оптичний процессор зображень — унікальний прилад, розроблений каразінськими ученими, який моделює ситуацію у космосі, що дозволяє будувати космічні апарати, здатні проводити позаземні дослідження. Він, як радіотелескоп у Гайдарах — комплекс для дистанційного зондування навколоземного космічного простору іншої, радіофізичної, обсерваторії, також створений науковцями університету, є національним надбанням України. Останній досліджує поведінку небесних тіл задля безпеки землян і злагодженої роботи супутників.
До речі, допитливим школярам і метеозалежним людям цікава буде веб-сторінка обсерваторії «космічна погода», де кожні кілька хвилин оновлюються дані про метеоситуацію: спалахи на сонці та магнітні бурі.
Потрапити на екскурсію та подивитися в телескоп на далекі планети можна за попередньою домовленістю. Тож приходь до астрономічної обсерваторії та дотягнись до зірок! Каразінський запрошує