Університетські сусіди: дивовижні лиликоподібні
14 вересня 2014 року Автор: Валерія Харченко
Спеціалістами-біологами, випускниками Каразінського університету, створено ініціативну групу Kharkov Bat Group
Ми, люди, є невід’ємною частиною навколишнього світу, тому несемо безпосередню відповідальність за його збереження. Кожен представник фауни — унікальний за своєю природою, проте деякі з них потребують виняткової уваги та турботи з боку людства. До такої особливої групи відносяться, зокрема, кажани.
Традиційне ставлення суспільства до лиликоподібних — корисних, але разом з тим неймовірно вразливих тварин — у більшості випадків є упередженим, що зазвичай призводить до трагічних наслідків. У Харкові дослідженням цієї групи тварин займаються більше ста років, і провідну роль у даному напрямку відіграє Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. Щоосені сотні кажанів знаходять притулок у стінах університету: його будівля нагадує тваринам природні скелі. У пошуках тимчасових сховищ вони можуть залітати у відчинені вікна та кватирки, які не варто залишати без нагляду надовго. Потрапивши у простір між віконними рамами (йдеться про рами старого типу), кажани не мають можливості самостійно врятуватися, тому гинуть від перегрівання й зневоднення. Загибель хоч одного рукокрилого — величезна втрата для нашої природи.
Заради охорони рукокрилих у 1999 році спеціалістами-біологами, випускниками Каразінського університету, було створено ініціативну групу Kharkov Bat Group, а в 2013 році — перший в Україні Центр реабілітації кажанів Feldman Ecopark. Основними завданнями організацій є охорона та реабілітація кажанів, знайдених на території Харкова й області, а також формування позитивної суспільної думки щодо рукокрилих. На противагу поширеним стереотипам дослідники запевняють, що кажани насправді не представляють жодної загрози життю людини, натомість є справжніми помічниками. Зокрема кажани знищують велику кількість шкідливих комах, здійснюють запилення рослин, сприяють розповсюдженню насіння та плодів, що допомагає заощадити кошти у сільськогосподарській сфері, які витрачаються на придбання хімічних добрив.
Кажани — дивовижні створіння, які в Україні знаходяться на межі вимирання та занесені до Червоної книги, тому вкрай важливо свідомо й сумлінно ставитися до питання їх захисту.
З приводу консультацій щодо допомоги рукокрилим звертайтеся за телефонами: 0 (57) 781-70-78; 0 (66) 305-98-95; 0 (96) 591-16-24.