Як формуються бюджетні місця
- Міністерство освіти і науки України, інші державні замовники визначають з окремих спеціальностей переліки предметних спеціальностей та спеціалізацій, за якими здійснюються формування та розміщення державного замовлення.
- Абітурієнти подають заяви до закладу вищої освіти. Вони можуть подати до семи заяв на чотири спеціальності (освітні програми, спеціалізації) на місця державного та регіонального замовлення, зазначивши в кожній із них пріоритетність відносно інших поданих ним заяв, при цьому показник пріоритетності 1 означає найвищу пріоритетність.
- Формується загальний список вступників за кожною освітньою програмою, для якої виділяється певна кількість бюджетних місць. Наприклад, 100 бюджетних місць для освітньої програми «Прикладна фізика». Бюджетні місця на цю спеціальність отримають ті, хто буде в загальноукраїнському рейтингу в першій сотні. Ці місця буде закріплено за абітурієнтом.
- Прийом на навчання за регіональним замовленням здійснюється на спеціальності (предметні спеціальності, спеціалізації) та форми здобуття освіти, за якими воно надане регіональним замовником для кожного закладу вищої освіти та форми здобуття освіти.
Широка конкурсна пропозиція (широкий конкурс)
Індустрія гостинності
Сфера обслуговуванняІндустрія гостинності — успішна та прибуткова галузь, яка стрімко розвивається у всьому світі. Це особливе мистецтво організації сервісної діяльності закладу гостинності для максимального задоволення потреб споживачів за міжнародними стандартами якості. Ця спеціальність для тих, хто бажає розвивати свою креативність у сфері гостинності.
«Індустрія гостинності» — освітня програма , що передбачає підготовку висококваліфікованих фахівців у сфері гостинності, які здатні вирішувати професійні завдання в організаційній, сервісній, виробничій, технологічній та управлінській діяльності суб’єктів індустрії гостинності.
Освітня програма орієнтована на міждисциплінарну та багатопрофільну підготовку фахівців індустрії гостинності, ініціативних та здатних до швидкої адаптації до сучасного бізнес-середовища і передбачає вивчення ряду фахових дисциплін, таких як: Основи гостинності, Готельна справа, Ресторанна справа, Організація дозвілля в закладах індустрії гостинності, Устаткування закладів готельно-ресторанного господарства, Інформаційні системи та технології в індустрії гостинності, Проєктування закладів готельно-ресторанного бізнесу, Маркетинг у сфері гостинності, Управління якістю продукції та послуг в індустрії гостинності та інші. Здобувачі також мають можливість відпрацьовувати свої навички за рахунок участі у різноманітних тренінгах, майстер-класах від професійних готельєрів та рестораторів.
У ході навчання за освітньою програмою «Індустрія гостинності» у здобувачів освіти рівня бакалавр формуються загальні та професійні компетентності фахівця, який одержує здатність виконувати професійну діяльність у відповідності до стандартів якості, адаптуватися до нових ситуацій; формувати нові ідеї (креативність); вміння реалізовувати проєкти; здатність до роботи в іншомовному середовищі; знання щодо використання нормативних і правових документів у сфері гостинності. Особливістю програми є вивчення іноземної мови протягом усього періоду навчання. Для напрацювання практичних навичок підготовка фахівців передбачає стажування в провідних закладах індустрії гостинності в Україні та закордоном.
Завершення програми «Індустрія гостинності» відкриває широкі перспективи кар’єрного зростання. Випускники можуть працювати на таких посадах: фахівець із гостинності; фахівець з готельного та ресторанного обслуговування; фахівець з організації дозвілля; керівник (менеджер) функціональних підрозділів закладів готельно-ресторанного господарства; власник бізнесу у сфері гостинності.
- Я маю